Milan Záliš: „Bedřich Veliký“ – 2. část

srdečně Vás zveme na přednášku Milana Záliše: „Bedřich Veliký“ – 2. část.

Fridrich II. se velmi zajímal o umění, na rozdíl od svého otce, který žil velmi sparťansky. Navrhl např. základní osnovu svého zámku Sanssouci v Postupimi, sbíral obrazy, ačkoliv jeho vkus byl tuhý, neohebný a neřídil se módou tehdejší Evropy, hrál dobře na příčnou flétnu a sám komponoval na dosti vysoké úrovni. Stýkal se s umělci osobně, roku 1747 přijal v Sanssouci mezi jinými i skladatele Johanna Sebastiana Bacha. Jeho heslo znělo: „Jsem první služebník svého státu.“

Bedřich se příliš nešetřil, účastnil se válek, což nebylo u panovníků jeho období obvyklé, a to ho velmi vyčerpávalo . Nejenom vítězství v bitvách, ale také síla charakteru, vytrvalost a zatvrzelý smysl pro spravedlnost a soucit mu daly přízvisko „Veliký“.

Těšíme se na Vás 25. ledna 2023 od 17,30 hodin v hlavní budově Městské knihovny Jaroměř.