Milan Záliš: „Bedřich Veliký“ – 1. část

srdečně Vás zveme na přednášku Milana Záliše: „Bedřich Veliký“ – 1. část. Téma Fridricha II. Velikého – česky Bedřicha Velikého, je tak obsáhlé, že přednáška bude probíhat ve dvou částech.

V letech 1740 – 1786 byl Bedřich Veliký pruským králem, braniborským kurfiřtem (jako Fridrich IV.) a neuchâtelským knížetem z rodu Hohenzollernů a jedním z největších vojevůdců 18. století. Za své vlády pozvedl Prusko na úroveň velmoci a rozšířil tak državy svého rodu na úkor Rakouska (Slezska). Získal řadu přídomků, z nichž nejznámějšími jsou „Starý Fritz“ (der Alte Fritz) a „Hrobník“ (Totengräber).

Princ Fridrich se narodil 24. ledna 1712 jako druhé dítě pruského krále Fridricha Viléma I. a jeho manželky Žofie Doroty Hannoverské. Fridrich měl drobnou postavu a v dětství byl často nemocný. Byl velmi citlivý, milý a láskyplný. Vyrůstal v netolerantním prostředí berlínského dvora, jemuž vládl jeho otec, muž hrubého chování, vyžadující naprostou podřízenost a poslušnost nejen od všech osob ve svém okolí, ale i od svých dětí. Těmito tvrdými nároky značně ztrpčoval život především malému Fridrichovi. Chtěl z něho mít neohroženého vojáka.

Chcete vědět víc o životě a osobnosti Bedřicha Velikého? Přijďte. Těšíme se na Vás,  11. ledna 2023, od 17,30 hodin v hlavní budově Městské knihovny Jaroměř.