PhDr. Filip Vojtášek: „Pod palbou hloubkařů“

srdečně zveme milovníky válečné a vojenské historie na přednášku PhDr. Filipa Vojtáška, absolventa Ústavu informačních studií a knihovnictví FF UK (PhDr.),: „Pod palbou hloubkařů“.

Ke konci druhé světové války americké a ojediněle britské stíhací letouny, které byly známé jako hloubkaři – hloubkoví letci, útočily na pozemní cíle na našem území. Nejčastěji zasahovaly lokomotivy, železniční vagony, depa, mosty, letiště, vojenské i civilní automobily , ale i koňské povozy. Smyslem těchto akcí bylo co nejvíce narušit dopravní infrastrukturu v nepřátelském prostoru a znemožnit tak přesun nepřátelských vojsk, zásob a zbraní na frontu. Bylo zaznamenáno celkem 951 útoků „hloubkařů“. Odborná přednáška je doplněna bohatou fotodokumentací a dobovými záznamy ze samotných náletů pořízených prostřednictvím fotokulometu.

Těšíme se na Vás ve středu, 26. října 2022, od 17,30 hodin v budově Městské knihovny Jaroměř.