Milan Záliš: „Rožmberkové a páni z Hradce“ – 2. část

srdečně Vás zveme na druhé setkání s Milanem Zálišem v přednášce: „Rožmberkové a páni z Hradce“ – 2. část.

Zlom ve společenských vztazích pánů z Hradce a Rožmberků nastal dvěma okolnostmi. První představovala sňatek Jindřicha VII. z Rožmberka s Annou z Hradce, vdovou po nejvyšším kancléři Ladislavovi ze Šternberka. Druhá, podporou mladých Rožmberků Adamem I. z Hradce, v zápase o jejich dědictví. V roce 1528 bratři Jan, Jošt a Petr z Rožmberka učinili s Adamem I. z Hradce úmluvu, že v případě vymření jednoho rodu po meči zdědí jeho statky rod druhý, pokud bude mít mužského potomka. Týkalo se to panství Třeboň, jež patřilo Rožmberkům a panství Jindřichův Hradec, jež patřilo Adamovi I. z Hradce. Přátelské styky obou rodů během 16. století neochabovaly.

Poutavé pokračování o historii těchto rodů na Vás čeká 23. listopadu 2022 v 17,30 hodin v hlavní budově Městské knihovny Jaroměř.