Zdeněk Bardon – Hvězdáři z pouště Atacama

zveme vás na unikátní besedu s josefovským rodákem, členem Východočeské pobočky České astronomické společnosti a „Bačkorovým astronomem“, panem Zdeňkem Bardonem s názvem Hvězdáři z pouště Atacama.

Proč se mu říká Bačkorový? V nedalekých Rasoškách, ve kterých se svojí rodinou žije, si ve své garáži  postavil robotickou observatoř, kterou s humorem sobě vlastním pojmenoval „Bačkorová observatoř“. Odtud tedy pochází název Bačkorový astronom. Její koncept automatizace byl natolik přínosný, že se stal předlohou obřím profesionálním observatořím po celém světě.  Amatérský astronom, jak se s hrdostí nazývá, je členem několika evropských astronomických organizací. Je nositelem domácích i mezinárodních ocenění. Je Čestným členem Mezinárodní astronomické unie. Toto ocenění  je neprestižnější ve světě astronomie, uděluje se jednou za tři roky za mimořádné zásluhy o celosvětový přínos rozvoje astronomie. Je také Fotoambasadorem Evropské jižní observatoře. Od roku 2022 je po něm pojmenována planetka s číslem 6248. Vydal dvě úspěšné knihy. V roce 2019 – Bačkorový astronom. Od brýlových čoček až po NASA a v roce 2021 Bačkorový astronom na cestách tmou. Třetí kniha by měla vyjít na podzim tohoto roku.

A na co se můžete těšit u nás v knihovně? Přednáška ,je kombinací astronomických i technických snímků, krátkých videosekvencí a příběhů. Podíváte se na místa, kam mohlo vstoupit jen velice málo šťastlivců. Na tajemnou poušť Atacama, která je astronomickým rájem. Tam právě najdete absolutní technologickou špičku v oboru astronomie – Evropskou jižní observatoř (ESO). Dále budou představeny i observatoře Armazones, Paranal a La Silla v Chile.

Přednáška je vhodná i pro děti, které jsou též srdečně zváni.

KDY: středa 15. března 2023 od 17:30

KDE: Městská knihovna Jaroměř