Hlavní budova
Umístění:Vojtěcha Probošta 180, Pražské Předměstí, 551 01 Jaroměř, Česko

Vojtěcha Probošta 180, Pražské Předměstí, 551 01 Jaroměř, Česko

Upcoming events

 • 22. 03. 2023 Celý den

  Ve středu 22. března 2023 17:30  u nás poprvé přivítáme průvodce z organizace Praha Neznámá, kdy nám představí pražskou městskou část Vyšehrad. Povídat si budeme o historii hradiště, o legendách a historii jako takové tohoto malebného místa. Navštívíme mimořádný hřbitov, kde je pochováno více než 600 osobností, které se zapsaly do českých dějin i současnosti (Božena Němcová, Karel Hynek Mácha, Antonín Dvořák, Bedřich Smetana, Karel Čapek, Waldemar Matuška atd). Jistě bude i zmíněna hrobka Slavín, kde je pohřbeno mnoho dalších známých jmen jako např. Julius Zeyer. Vyšehrad ale není jen citadela na kopci s hradbami a branami, nesmíme opomenout samotné město na úpatí slavného kopce , jeho historii, ale i zajímavou architekturu. Těšíme se na vás.

   

  KDY:  středa 22. března 2023 od 17:30

  KDE: Městská knihovna Jaroměř

 • 28. 03. 2023 Celý den

  Terapeutický tanec neboli tanec srdce.

  Jak lépe zvládnout život nebo např. krizi středního věku? To se dozvíte v páté části přednášky správce římskokatolické církve v Jaroměři.

   

  KDY: úterý 28. března 2023 v 18:30

  KDE: Městská knihovna Jaroměř

 • 29. 03. 2023 Celý den

  dlouholetého rozhlasového zahraničního zpravodaje a spolupracovníka České televize není třeba dlouze představovat. Petr Voldán k nám znovu zavítá ve středu 29. března 2023 v 17:30. Jeho cestovatelská beseda s názvem České stopy ve světě, je nejen o putování světem s mikrofonem, ale také povídáním o natáčení cestopisných fejetonů „Postřehy odjinud.“ Petr Voldán nás zavede do domu s rukopisem Jana Kaplického ve Walesu – Velšské oko. Dozvíme se o stále trvající popularitě manželů Zátopkových ve Finsku. Uslyšíme příběh husity Pavla z Kravař, kterého upálili ve Skotsku a stále aktivní novinář nám poví, jak vypadá Skleněná kavárna s díly Bořka Šípka v Jižní Koreji, anebo které místo se stalo druhým domovem Adiny Mandlové. Na besedu přiveze Petr Voldán svůj cestovatelský kufřík plný zajímavých předmětů, které doplní fotografie a zážitky z cest. Budeme se na vás těšit.

   

  KDY: středa 29. března 2023 od 17:30

  KDE: Městská knihovna Jaroměř

 • 30. 03. 2023 Celý den

  Náš březnový besedový maraton zakončíme poslední čtvrtek v měsíci 30. března. Ten již tradičně patří paní Ludmile konvalinkové. Pro svoje posluchače si připravila besedu s názvem Dáma ve zlatém. Strhující příběh obrazu Zlatá Adele od Gustava Klimta – portrétu Adele Bloch-Bauerové. Gustav Klimt byl geniální malíř, buřič a svůdce. Jeho milostné eskapády hýbaly tehdejší vídeňskou společností. Neměl nouzi o dámy, které se od něho chtěly nechat portrétovat a jednou z nich byla právě Adele. Ti dva spolu vytvořili jeden z nejkrásnějších a nejzáhadnějších obrazů moderní doby. Zrodil se v překrásných časech secesních salonů a vídeňských kaváren. Jaký byl další osud slavného obrazu? Přijďte se zahalit do zlatavých odstínů nádherného obrazu na hlavní budovu Městské knihovny Jaroměř v 17:00. Budete vítáni.

   

  KDY: čtvrtek 30. března 2023 od 17:00

  KDE: Městská knihovna Jaroměř

   

 • 12. 04. 2023 Celý den

  Vážení přátelé knihovny,

  opereta – předchůdkyně dnešních muzikálů. Mnohdy byla považována za pokleslý žánr, ale klade důraz na celistvý umělecký projev. Vyžaduje kvalitní nejen herecký, ale i pěvecký a taneční výkon. V Čechách se operetě věnovalo 48 autorů. Na přednášce se Šimonem Pečenkou si připomeneme některé z nejznámějších, např. Oskara Nedbala, Rudolfa Piskáčka, Rudolfa Frimla anebo Karla Hašlera. V závěru nám nabídne porovnání české a světové operety, ale také muzikálu.

   

  KDY: 12. dubna 2023 v 17:30

  KDE: Městská knihovna Jaroměř

 • 20. 04. 2023 Celý den

  Vážení čtenáři,

  v měsíci dubnu opět přivítáme průvodce z organizace Praha Neznámá a tentokrát nás provede po třech nejznámějších pražských ostrovech. Přiblížíme si Střelecký, Slovanský a Dětský ostrov, jejich nejbližší okolí a plavební komory. Chcete se dozvědět proč se Dětský ostrov jmenuje právě po dětech jestli je dětem skutečně určený? Kdy a proč vznikl Slovanský ostrov a jaká nesl předchozí pojmenování. Jaké významné památky a kulturní akce jsou s ostrovy spojeny.  Přijďte mezi nás

   

  KDY: 20. dubna 2023 v 17:30

  KDE: Městská knihovna Jaroměř

 • 26. 04. 2023 Celý den
  No additional details for this event.
 • 27. 04. 2023 Celý den

  Drazí přátelé,

  paní Ludmila Konvalinková si pro nás tentokrát připravila opakování velmi zajímavé besedy na téma Zapomenutá řemesla. Připomeneme si, kdo byli barvíři, které nástroje ke své práci používali krumpléři a jaká byla náplň práce buditele? Přijďte si s námi zavzpomínat a připomenout doby dávno minulé.

   

  KDY: 27. dubna 2023 v 17:00

  KDE: Městská knihovna Jaroměř