Ludmila Konvalinková: „Polyxena z Lobkovic a Pražské Jezulátko“

„Polyxena z Lobkovic a Pražské Jezulátko“ je tématem dalšího „přátelského setkání“ s p. Ludmilou Konvalinkovou.

Polyxena z Lobkovic (1566 – 24. května 1642, Praha) byla česká šlechtična z rodu Pernštejnů. Prvním manželem Polyxeny byl Vilém z Rožmberka, který ji zanechal výnosné roudnické panství. Byla velmi oblíbená, úspěšná, společenská a její salon patřil mezi nejvýznamnější v tehdejší Praze.  Druhým manželem se stal nejvyšší kancléř Zdeněk Vojtěch Popel z Lobkovic, jemuž byla rovnocennou partnerkou i na poli politických debat. V době stavovského povstání roku 1618 zůstala věrná katolické víře, poskytovala azyl obětem třetí pražské defenestrace a finančně pomáhala manželkám vyhnanců a účastníkům odboje. Roku 1628 věnovala klášteru bosých karmelitánů u kostela Panny Marie Vítězné v Praze vzácnou voskovou sošku Pražského Jezulátka, kterou její matka přivezla z rodného Španělska.

Chcete-li vědět víc o této pozoruhodné dámě, těšíme se na Vás ve čtvrtek, 27. října 2022, od 17,00 do 19,00 hodin v hlavní budově Městské knihovny Jaroměř.